پروتکل EtherCAT

(Ethernet for Control Automation Technology)

EtherCAT یک پروتکل فیلد باس بر پایه اترنت می باشد. هدف از ایجاد و توسعه EtherCAT به کارگیری Ethernet  در اتوماسیون صنعتی برای پروسه هایی که نیاز به آپدیت داده ها در بازه زمانی کوچکتر از 100 میکرو ثانیه دارند می باشد البته با کاهش هزینه های سخت افزاری.

پروتکل EtherCAT جهت پردازش داده با استفاده از فریم Ethernet  و استاندارد IEEE 802.3 بهینه سازی شده است. Broadcast ، Multicast و ارتباط بین Slave ها میسر می باشد ولی باید توسط نود Master  آغاز گردد.توپولوژی ارتباطی این پروتکل می تواند به صورت Line, Star, Tree   Ring,  و یا ترکیبی از این ها باشد.همچنین در این پروتکل می توانیم افزونگی کابل ، تعویض تجهیزات در حین کارکرد و افزونگی Master  با قابلیت Hot Standby را داشته باشیم.

فاصله بین دو نود بر اساس تعریف Ethernet  می تواند 100 متر باشد، برای فاصله های طولانی تر بین نود ها می توانیم از فیبر نوری استفاده کنیم، با استفاده از کابل فیبر نوری Single-Mode  می توانیم فاصله تا 20KM بین دو نود را داشته باشیم.

از پروتکل EtherCAT در پروسه های ذیل استفاده می شود:

  • اتوماسیون صنعتی
  • Motion Control
  • سیستم های کنترلی Real-Time
  • سیستم های جمع آوری اطلاعات
  • اتوماسیون و هوشمندسازی ساختمان

WAGO Automation نمایندگی WAGO در ایران می باشد.

جهت دریافت مشاوره با کارشناسان ما تماس بگیرید.

ماژول 354-750

(EtherCAT Fieldbus Coupler)

کوپلر 354-750 ماژول های ورودی/خروجی WAGO را به یک سیستم EtherCAT متصل می کند.از این کوپلر می توان دراتوماسیون ماشین آلات، پروسه های صنعتی و همچنین در اتوماسیون ساختمان استفاده کرد.

تجهیز این ماژول با دو پورت RJ45 یکی بعنوان ورودی و یکی بعنوان خروجی امکان کابل کشی اقتصادی از جمله توپولوژی باس خطی را فراهم می آورد.دراین کوپلر فیلدباس تمام سیگنال های ورودی از سنسورها با یکدیگر ترکیب می شوند، بعد از اتصال کوپلر فیلد باس ، این کوپلر ماژول های متصل به این نود را تشخیص داده و از آنها یک Local Process Image می سازد.ماژول های آنالوگ از طریق یک Word  یا دو بایت و داده های دیجیتال بیت به بیت گروه بندی می شوند.